2014. október 14., kedd

Vése



Évről-évre megrendezésre kerül a Vései kovácstalálkozó és verseny. A versenyzőknek másfél óra áll rendelkezésükre, hogy elkészítsék a pályaművüket. Az eddigi évekhez képest annyi változás történt, hogy a munkák szakmai felügyelet mellett készültek, minden alkatrészt a helyszínen kellett elkészíteni. Kollégámmal és barátommal Mátyással indultunk a versenyen, egy sárkaparót készítettünk.
Igyekeztünk olyanra tervezni, amely a funkcióját maradéktalanul betölti, azonban megjelenésében teljesen eltér a hagyományos formáktól.




Az elkészült sárkaparó a versenyen második helyezést ért el.

Reneszánsz gyertyatartó



Kisméretű gyertyatartó, viaszgyűjtő tálkával, rugós gyertyarögzítéssel. A bécsi Iparművészeti Múzeum raktárában látott eredeti darabok "ihletéséből", de saját tervek alapján készítettem.

A Népi iparművészeti bíráló bizottság által zsűrizett alkotás, HA besorolás.


A nyertes pályázat...

Először került megrendezésre ez a szakmai pályázat és kiállítás. Nem csak kovácsok nevezhettek, hanem a fémes szakmák bármely ága. A közel 40 pályázó között indult késes, fegyverműves és tűzzománc készítő is, legnagyobb számban mégis kovácsok pályáztak. A pályaműveket - a megmérettetés mellett - , a népi iparművészeti zsűri (Hagyományok Háza) is értékelte.
A leadott munkáimmal megnyertem az I. Országos Fémműves pályázatot.

Vasszerkezetes lépcső



A lépcsőszerkezet megtervezésekor törekedtünk egy olyan megjelenés létrehozására, amely hangulatában hasonlatos a XIX. század jellemző vaskonstrukcióihoz. Külön ehhez a feladathoz szereztem be (hosszas keresgélés után egy német antikváriumból) egy megfelelő szakkönyvet, az 1902 megjelenésű " Die konstuktionen in eisen"-t. Fontos volt, hogy hegesztés nélkül szegecs és csavarkötéssel összeállítható legyen a szerkezet. A lépcsőfokok járófelülete expandált lemez. A lépcsőhöz kialakításban illő kézléccel szerelt korlát készült. A korláton érdekes feladat volt az ovális csigadíszek kialakítása. A lépcsőszerkezethez, előtető is készült, amely kompromisszumos megoldásként üveg helyett polikarbonát fedést kapott.


A lépcsőszerkezet a Zugligeti Szent Család Plébániatemplom egyik bejáratához készült.

Korai barok zár restaurálása




Ami az előéletről kideríthető szemrevételezés alapján:

Felület: eredetileg ónozott, sok helyen lekopott, hiányos. A teljes zárat több ízben átfestették. Egyértelműen látszik, hogy a zár átélt egy tüzet, vagy megpróbálták égetéssel megtisztítani.
Szerkezet: legalább egyszer javították/átépítették a zárat, néhány alkatrészt cseréltek benne. A rugóház háromkaréjos fedele, valamint az őrlemezes zárbetét valószínűleg később került a zárra. Ez utóbbi belső szerkezete teljesen szét van roncsolva, egy nem hozzávaló kulccsal próbálhatták nyitni.


Darabjaira bontottam, és megtisztítottam az egyes elemeket. Tisztítás után kiegyengettem, és beállítottam a megfelelő síkokat. Ezt követően kiegészítettem a hiányos, törött alkatrészeket majd elkezdtem újra összeszegecselni az így már megfelelően működő zárat.
Elkészítettem továbbá az átmenő kilincsszárat, valamint a kulcsot. A zár felületét passziváltam, majd futóolajjal kezeltem le.








pinceág-záró rács



Nagyméretű záradék rács, kétszárnyú ajtóval. A rács szerkezete fűzött négyzetacélból épül fel, melyeket a kerethez szegecskötés rögzít. Az ajtó felett térbe domborított monogramos címer helyezkedik el. Az ajtószárnyak lakattal zárhatóak.


Gótikus tőr


A tőr eredeti leletek alapján, de saját "megfogalmazásomban" öltött alakot. A penge rombusz keresztmetszetű, hosszúsága 235mm. A penge anyaga lapdamaszt, különböző régi szerszámacélokból összeállítva. A markolat az előkovácsolás után, - hosszú időt felemésztő -
reszeléssel nyerte el a végső formáját.


Reneszánsz fiókzár

Ezt  a kedves kis zárat, még tanulóéveim alatt - mesterem, Jeges András műhelyében- készítettem, a visegrádi királyi palota belső rekonstrukciójához. A zár felülete ónozva készült, majd egy patinaréteggel lett bevonva.


2014. június 25., szerda

Mentünk, láttunk, nyertünk...





Részt vettünk Ausztriában  egy nemzetközi kovácstalálkozón és versenyen. Ybbsitz városkájában kerül megrendezésre  kétévente, június közepén a Ferraculum fesztivál, a legrangosabb osztrák kovácsverseny. A rendezvénynek otthont adó település történelme egybeolvadt a vasmegmunkálással. A hegyek ölelésében megbúvó városkában egymás hegyén-hátán, máig használatban lévő több-száz éves vizihámorok működnek, melyeket a településen keresztül folyó patak táplál.
Ebben a hangulatos környezetben került megrendezésre a verseny is, melynek témája idén a "hangzás" volt.
A versenyen képviseltették magukat az osztrákok, németek, csehek, szlovákok, ukránok, oroszok, japánok és természetesen mi magyarok is két csapattal.
A versenyre egy harangkonzolt terveztünk Matyi barátommal, amelynek végleges formájához a csapat többi tagjának formavilága is hozzáadódott. A tervezésben az egyszerű vonalvezetésre szorítkoztunk, hiszen a versenydarabot a helyszínen kellet elkészíteni, néhány óra alatt.
Az elkészült harang és konzol "tradícionális kézimunka" kategóriában díjnyertes lett. 
A csapat tagjai: Bartos Mihály, Imreh Mátyás, Takáts Zoltán, Zsákai István
Az előkészítő munkálatokban segítségünkre volt Szatmári Jenő, aki egy sérülés miatt végül, nem tudott velünk tartani a versenyre.

2014. március 13., csütörtök

Bakszarv pántok

Az ilyen formájú ajtópántokat hívják "bakszarv" pántnak. A középső kiszélesedő rész hivatott arra, hogy egy átmenő szegeccsel vagy csavarral viselje az ajtó tömegét, a kétfelé ívelő "szarvak", illetve a rajtuk átmenő szegek  a pánt elfordulását akadályozzák meg.
 Ez a két pánt eredeti barokk kori vasalatok alapján készült. Minden részletében követi az eredetit: az anyag keresztmetszet változásai, a szeglyukak helyzete...

2014. február 16., vasárnap

Antik bútorzár restaurálása II.

Az előző bejegyzés azzal ért véget, hogy elkészült a hiányzó veret. Mielőtt a helyére szegecseltem volna a zár felületét meg kellett tisztítani a szennyeződéstől és a korróziós termékektől. A szemrevételezés alapján a külső felületen vastag lakk réteg, míg a belsőn elsősorban zsíros poros lerakódás volt amelyen mindenhol átütött a rozsda. Ezekben az esetekben körültekintően kell megválasztani a tisztításhoz szükséges vegyszereket és eljárásokat, hogy a szennyeződést eltávolítsa, azonban az alapfémet ne támadja meg. Minden esetben próbát kell végezni a hígítókkal és savakkal, és alapvető szabály, hogy a leggyengébbtől haladunk az erősebbek felé. Itt konkrétan aromás hígítóval távolítottam el a lakkréteget, a fémfelület kezeléséhez inhibitoros foszforsavat használtam. A megtisztított zárdobozhoz hozzászegecseltem a korábban elkészített veretet.












folytatása következik...

2014. február 8., szombat

Antik bútorzár restaurálása I.


Interneten találtam erre a régi veretes bútorzárra. Egyből megragadott a jellege. Sajnos az állapota elég siralmas volt, viszont így remek alap egy nagyobb lélegzetvételű helyreállításhoz. A zár készítésének idejét az érett barokk, vagy a historizmus korára tenném.

A záron korábbi javítás nyomai láthatóak, amelyek elég gyenge minőségűek. A zár kulcsa nincs meg. A legszembetűnőbb sérülés, a zár egyik pozicionáló díszveretének a hiánya. A veret töve még a zárdobozon van. Első lépésként ennek a hiányzó részét gyártottam le, és egészítettem ki. A eredeti alapján felrajzoltam a kontúrokat egy 2mm vastag vaslemezre, majd fűrésszel és hidegvágóval kivágtam a megfelelő formát.

Ezután következett egy bő félnapos procedúra: tűreszelővel kialakítani a végleges formát. Ezt követően a külső és belső éleket "lefózoltam" vagyis: egy 45° síkot alakítottam ki, amelynek a mélysége megegyezik a szélességével. A kész veretet hozzá igazítottam az eredeti csonkhoz, majd összehegesztettem őket.

 Folytatása következik...