2015. november 28., szombat

Taliga

Az egri Dobó István Vármúzeum számára készítettem ezt a "furikot". Egy - a 17. századból származó - ábrázolás alapján készített rekonstrukció. Az aknaásás folyamatát bemutató dioráma részét fogja képezni a korábban készített korabeli szerszám rekostrukciókkal egyetemben. Minden alkatrészét magam készítettem oly módon, ahogy azt a bognár szakmai hagyományok tartják. Az egyes alkatrészek igénybevétel szerint megválasztott faanyagból lettek kialakítva (tölgy, kőris, bükk és nyárfa). A ráfot tűzihegesztéssel készítettem, hagyományos módon melegen lett a kerékre húzva.














2015. november 2., hétfő

Szecessziós korlát retusfestése

Megújulva

 A Városligeti fasor egyik megújuló villájában állítottuk helyre ennek a korlátnak a festését. Nagyon sok helyen sérült, hiányos volt az eredeti festés, az aranyozás pedig csak nyomokban volt kivehető.
A szecesszió korára jellemző - több alapszínből kikevert - pasztell színek és árnyalataik festésében feleségem (Bartosné Várkonyi Dalma) volt segítségemre.

tisztíás előtt

tisztítás előtt

leverődések és ráfestések












oldószeres tisztítás után az eredeti színek
retusfestett felület
 


retusfestett felület

2015. október 18., vasárnap

Ónozott kilincs és sild


A szombathelyi Szent Márton Plébánia templom restaurálásában közreműködve, feladatunk volt többek között egy ónozott kilncs és a hozzá tartozó sild készitése is. Egy meglévő sildet alapul véve készitettük el a rekonstrukciót, a kilincset korabeli referenciák alapján terveztem. A kilncs teljes egészében kovácsolva készült, majd a felület megfelelő előkészitése után tüziónozással láttuk el. Az ónozott felületet szelénium-dioxiddal patináztam.






Vése 2015

XIV. alkalommal került megrendezésre a Vései Országos Kovácstalálkozó. A kovácsversennyel egybekötött rendezvényen idén is nagy számban vettek részt , e nemes szakma jeles képviselői.
A versenyen résztvevők között - örvendetes  módon - sok fiatal, tehetséges pályakezdő is indult.
Részünkről sikeresen zárult a verseny, a rendelkezésre álló idő alatt elkészítettünk egy nagyobb méretű ajtóhoz való sarokvasat, amivel a "dobogó" harmadik helyét sikerült megszereznünk.




 Idén is meghirdették az Országos Fémműves Pályázatot, melynek eredményhirdetése a Vései kovácstalálkozóval egybekötve lett megtartva. A leadott pályamunkáinkkal idén is sikerült megnyernünk a pályázatot.





2015. szeptember 6., vasárnap

Vadász készség

A XIV. századtól előforduló eszközpárositás, amely egy vadászkésből, egy fűzőáras nyársból és egy kinálólapból áll. A fűzőáras nyárs solymásztőrként is funkcionálhatott. Az eszközök acélból lettek kikovácsolva, a markolatok szilvafából készültek. A készlet tokja 3mm vastag natúr marhabőrből, kézzel varrva készült, az enyhén márványos szint kézi festéssel értük el. A bőrtok diszitéséhez egyedi bőrbeütőket készitettem.









2015. március 12., csütörtök

Bramah lakat javítása



Közepes méretű "BRAMAH" rendszerű lakat javítása (XIX. század vége XX. század eleje.) A meglévő kulcs ellenére sem volt nyitható a lakat. A meglévő 6 db őrlemez akasztó mindegyike sérült volt, így a kulcs nem a megfelelő helyre tolta őket, ami által a zárhenger nem tudott elfordulni. A másik jelentős probléma az őrlemezek mozgását szabályozó spirálrugó törése volt. Miután ezt is orvosoltam, a lakat újra összeszerelhető állapotba került. A lakat újra megbízható, finom járású.








Mérleg














Kisméretű kovácsolt kézi mérleg, középkori pénzváltó mérlegek formavilágát választottam alapjául. Nyers kovácsolt kivitel. A mérlegtányérokat vékony bőrszíj köti össze a mérlegkarokkal. A karok fesztávja: 250mm

Népi Iparművészeti Bírálóbizottság által zsűrizve, HB.



Kísérleti rekonstrukció



XV. századi erszény rekonstrukció. Kodexek rajzai, korabeli festmények és múzeumi leletek alapján lett megtervezve. Típusát tekintve bújtatott, duplarámás erszény, mind női, mind férfiviselet része lehet. Az erszény teste növényi cserzett kecskebőrből lett elkészítve. A ráma minden alkatrésze kovácsolással érte el végső formáját.
A Népi iparművészeti birálóbizottság által zsűrizett tárgy, HA besorolás.






2015. február 8., vasárnap

késkészlet












XIV-XV. századi étkészlet. Kovácsolt szénacél késpenge és nyárs, szürkemarha csont markolathéjakkal szerelve. A késpenge és a nyárs formája és keresztmetszete készrekovácsolt, kismértékű csiszolást kapott, így helyenként látszanak rajta a kovácsolás nyomai. A készlethez varrt bőrtok borjúbőrből készült, a korra jellemző formában és kialakításban: belül kétrekeszes, bőrbéléssel megerősítve. A bőrtok elkészítése feleségem keze munkáját dicséri. A kés hossza: 250mm, a nyárs hossza: 220mm.